Ukončili zelenú obnovu budovy materskej školy Kolískova

Inovatívna obnova budovy Materskej školy na Kolískovej 14 v bratislavskej Karlovej Vsi bola ukončená.
V mesiacoch apríl a máj tu finišovali aktivity realizovaním sadovníckych prác a dokončovaním prototypového riešenia zelene a vodných prvkov vo vnútorných átriách objektu v podobe jazierok. Deti nezískali len príjemnejšie estetické prostredie, ale zároveň dostali kvalitnú mikroklímu. V škôlke sa totiž vetrá rekuperácie vzduchu, čistý vzduch sa nasáva z vnútorných átrií. Hlavne počas horúcich letných dní sa bude interiér príjemne ochladzovať, keďže teplota v átriách nedosahuje v lete takú vysokú teplotu ako okolitý terén vďaka vysadenej zeleni a tieneniu stenami budovy. Tento spôsob výmeny vzduchu bráni rozmnoženiu rôznych hubových a plesňových organizmov, ktoré vznikajú nedostatočnou cirkuláciou vzduchu, vysokou vlhkosťou a vysokou hladinou oxidu uhličitého, čím sa prostredie výrazne zlepší pre malých alergikov. V zime sa rekuperácia postará o úsporu tepla. Hlavnou podstatou rekuperácie je spätné získavanie tepla z odpadového vzduchu.
Prehrievaniu budovy bráni aj zateplenie strechy a fasády, efektívne tienenie vonkajšími žalúziami, tri vegetačné steny z nerezovej lankovej siete s popínavými rastlinami a 15 vertikálnych lankových systémov s ovíjavými rastlinami. Úsporu energií zabezpečujú solárne panely umiestnené na zrekonštruovanej a zateplenej streche.
Od septembra, kedy sa škôlkarky a škôlkari do budovy vrátia, bude materská škola šetriť aj pitnou vodou. Zrážková voda sa zo strechy objektu zachytáva v podzemnej retenčnej nádrži s objemom 25 m3. Čerpadlo ju distribuuje na splachovania toaliet a slúži aj na zavlažovanie vysadenej zelene v átriách a na dopĺňanie jazierok.
Pri obnove budovy škôlky mysleli aj na podporu biodiverzity. Nielen vysadením mnohých rôznych druhov rastlín, ale aj umiestnením búdok pre belorítky a netopiere priamo do novej fasády. Zrekonštruovali aj časti sociálnych zariadení, terasu a chodníku pred škôlkou.

späť