Revitalizácia verejného priestoru Kaskády
O aktivite
V rámci projektu budú navrhnuté vodozádržné a bioretenčné, prírode blízke opatrenia – infiltračné systémy na zachytávanie zrážkovej vody a doplnenie zelene odolnej voči klimatickej zmene. Tieto opatrenia sa budú realizovať na verejnom priestranstve Kaskády v Karlovej Vsi na sídlisku Dlhé Diely, ktoré je z pohľadu klimatickej zmeny jednou z najzraniteľnejších častí MČ Bratislava-Karlova Ves. Túto oblasť navštevujú hlavne rodiny s deťmi a starší ľudia. Aktivita je zameraná na modelové adaptačné opatrenia za pomoci zelenej infraštruktúry na riešenie problémov spojených s negatívnymi dopadmi zmeny klímy – striedanie období extrémneho sucha so silnými prívalovými dažďami. Prvýkrát (nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku) testujeme komplexný prístup, pretože máme vypracovaný zrážkový model odtokových trás a dynamickú simuláciu rozsahu povodní, hĺbky vody a prietokových rýchlostí na území Karlovej Vsi. V súlade s týmto modelom sme zvolili verejný priestor Kaskády, kde model vykazuje veľký potenciál pre realizáciu vodozádržných opatrení (nad 35 cm dažďovej vody v modelovaných zrážkach 31 mm / 30 min). Z tohto dôvodu bude vybudovaných niekoľko retenčných nádrží a zasakovacích záhonov, integrovaných do existujúceho okolitého zeleného priestoru, ktorý bude dosadený rôznymi okrasnými a zároveň odolnými rastlinami, ktoré zlepšia vizuálny vzhľad parku, zlepšia mikroklímu a zabezpečia podporu biodiverzity. Navrhované opatrenia počítajú so zavlažovaním stromov a kríkov aickou kvapkovou závlahou so zachytenej zrážkovej vody z podzemných nádrží a s tryskovou závlahou trávnikov. V tejto oblasti bude navyše vysadených 21 stromov a krov, ktoré pomôžu lokalitu ochladiť a znížiť hladinu emisií CO2.
Indikátory projektovej aktivity: zníženie emisií o 59,66 tCO2 za život z 21 vysadených stromov. Výpočet: Robinia pseudoaccacia ´Umbraculifera´ – 45 rokov 1,45 t CO2 / strom, Acer platanoides ´Crimson King´ – 45 rokov 1,02 t CO2 / strom, Platanus occidentalis – 60 rokov 4,5 t CO2 / strom.
Čo sa urobilo
- november 2020 – december 2020 – Príprava podkladov verejného obstarávania na vypracovanie projektovej dokumentácie na modelové revitalizáciu parku Kaskády zameranú na zachytávanie, spomalenie odtoku a využitie zrážkových vôd, ktoré končili v jednotnej kanalizácii spolu s odpadovou vodou (náklady na projektovú dokumentáciu boli pokryté zo zdrojov programov Interreg Europe a LIFE).
- január 2021 – marec 2021 – Príprava komentárov ku projektovej dokumentácii. Príprava prezentácie o pripravovanej modelovej revitalizácii parku Kaskády a jej on-line odprezentovanie obyvateľom (10.marec 2021), aby sa k nej mohli vyjadriť.
- apríl 2021 – máj 2021 – Príprava Dohody o príležitostnom spoločnom verenom obstarávaní s organizáciou BROZ, partnerom projektu DELIVER, príprava znenia Rámcovej dohody na základe združenia finančných prostriedkov na realizáciu revitalizácie parku Kaskády, príprava podkladov verejného obstarávania na zhotoviteľa.
- jún 2021 – júl 2021 – Realizácia verejného obstarávania na zhotoviteľa, vyhodnotenie verejného obstarávania podpis zmluvy s víťazom verejného obstarávania.
- august 2021 – november 2021 – Realizovanie modelovej revitalizácie parku Kaskády (voda z časti striech a obytných terás je odvádzaná do dvoch podzemných nádrží, slúži na kvapôčkovú závlahu; pribudlo 21 stromov a 84 kríkov, vzniklo 7 zatrávnených retenčných plôch s vysiatou kvitnúcou zmesou a 2 mokraďové záhony). Odovzdanie diela prebehlo 5. novembra 2021.
Fotografie po ukončení realizácie
- apríl 2023 – Mestská časť Karlova Ves bola úspešná v získaní ďalších finančných prostriedkov na realizáciu 3. etapy vodozádržných opatrení v parku Kaskády. Okrem zadržiavania zrážkovej vody, ktorá bude využívaná na závlahu novovysadených drevín a kríkov sa plánuje vybudovať umelý potôčik, malé vodné ihrisko s ručnou pumpou a mlynčekom pre deti. V spodnej časti sa plánuje vybudovať mokraďový záhon, vysadený príťažlivými rastlinami. Ukončenie prác je plánované v závislosti od počasia, do konca júna alebo do konca októbra 2023. Uvedené opatrenia budú môcť byť zrealizované vďaka Operačnému programu IROP, protikrízového nástroja REACT-EÚ, z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, zo štátneho rozpočtu SR a z vlastných zdrojov mestskej časti Karlova Ves.
back